geraf
12 آذر 1401 - 15:09

به دنبال اجرای طرح فروسیلیس در خراسان جنوبی هستیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه به دنبال اجرای یک طرح فروسیلیس هستیم که بتوانیم در بین منطقه بیرجند و سربیشه ایجاد کنیم، گفت: در این راستا زمین مشخص شده و سرمایه‌گذار پای کار آمده است.

عباس جرجانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: در بحث سرمایه‌گذاری تاکنون تلاش‌ها و اقدامات بزرگی در خراسان جنوبی انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر تعدادی سرمایه‌گذار را جذب کردیم که معادن فعالی در منطقه زغال و فردوس داشته و واحد زغالشویی را که مجوز آن اخذ شده در منطقه احداث می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه به دنبال یک طرح فروسیلیس هستیم که بتوانیم در بین منطقه بیرجند و سربیشه ایجاد کنیم، بیان کرد: در این راستا زمین مشخص شده و سرمایه‌گذار پای کار آمده است.

جرجانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در استان خراسان جنوبی یک رغبت و دلسوزی می‌خواهد، تصریح کرد: تا زمانی که نتوانیم 10 واحد بزرگ را در استان ایجاد کنیم نمی‌توانیم بگویم این استان سرمایه‌پذیر است.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم سرمایه‌گذاری جدیدی در استان انجام شود، خاطرنشان کرد: باید دانشگاه‌های استان را وارد چرخه صنعت کنیم، در این راستا خوشبختانه تاکنون دانشگاه صنعتی به خوبی ورود پیدا کرده و بسیار خوب کار می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به محصولات منحصر به فرد خراسان جنوبی یادآور شد: در خراسان جنوبی محصولاتی اعم از آندالوزیت نهبندان که در کشور و دنیا تک است وجود دارد که یک عنصر استراتژیک و جزو عناصری است که دمای ذوب آن بسیار بالا بوده و در آجرهای آلومینای، دماغه هواپیما و شاتل‌های فضایی استفاده می‌شود.

جرجانی با بیان اینکه منیزیم، بنتونیت، باروت، منگنز بسیار خوبی در استان وجود دارد اظهار داشت: مادر صنعت همه صنایع بنتونیت است و در بحث دارویی، خوراک دام، ذوب فلزات و مواد بهداشتی و رنگ‌بری، ریخته گری و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین از بنتونیت برای ساخت کرم آبرسان نیز استفاده می‌شود که در این راستا به کشورهای اروپایی ارسال می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر هزینه جابه‌جایی سنگ بیشتر از هزینه خود سنگ است و در این راستا برای اعطای تسهیلات به یکی از معدنکاران با صندوق کارآفرینی امید هماهنگ شده تا چندین سنگ بری دیسکی را در منطقه نهبندان ایجاد کنیم تا در همان منطقه اسلات شود و همچنین در کنار آن، تلاش می‌شود با یک واحد در زمینه مصنوعات سنگی که در دنیا فروش دارد، کار کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه معتقدیم در خراسان جنوبی با توجه به پتانسیل‌های معدنی که وجود دارد باید بر روی حوزه معدن آن بسیار کار شود گفت: در حوزه معدنی هرچه بر روی فرآوری و استحصال کار کنیم باز هم کم است.

جرجانی اظهار داشت: پیگیری می‌شود یک واحد رنگبری با مواد بنتونیتی و تولید مواد اولیه پودر رختشویی در شهرستان سرایان راه‌اندازی کنیم، در این راستا به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث معادن اتفاق بسیار خوبی رقم خورده و گواهی کشف معدن آهن بیشه صادر شده و توسط ایمیدرو باید به سرمایه گذار واگذار شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به فعالیت سازمان ایمیدرو اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سازمان ایمیدرو در دو سه سال اخیر اقدامات بسیار خوبی را در بحث اکتشافی در استان انجام داده است.

جرجانی با بیان اینکه در بحث آهن در حال حاضر عملیات اکتشاف بیشه به پایان رسیده یادآور شد: معدن آهن حنار نیز که جزو بهترین معادن پلکانی و یکی از ذخایر بزرگ آهن است به شرکت فولاد ذوب آهن اصفهان واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تحول حوزه معدنی صنایع پایین دستی و فرآوری بسیار خوبی را خواهیم داشت افزود: تلاش ما بر این است ارزش افزوده محصولات معدنی استان را بالا ببریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در عرصه کاشی و سرامیک کار بزرگی انجام شد و علاوه بر واحدهای قبلی، یک واحد پرسلانی کامل در حاشیه شهرک صنعتی بیرجند به بهره‌برداری می‌رسد.

جرجانی با بیان اینکه در بحث ضایعات کاغذ نیز یک واحد کامل مقواسازی ایجاد شده تصریح کرد: در بحث بازیافت هرچه کار شود سود است.

وی با اشاره به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خاطرنشان کرد: در حال حاضر جلسات ستاد تسهیل در حال انجام است و چندین مصوبه دارد که به صورت کشوری دنبال می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در حوزه معدنی مشکل دیگری که وجود دارد این است که برخی استعلامات دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری معدن دچار چالش است که در این راستا براساس ماده 24 حل و فصل می‌شوند.

جرجانی اظهار داشت: در بحث مزایده اقدامات بسیار خوبی انجام شده و 3 مزایده در سال 1399 و 1400 برگزار، حدود 300 محدوده برای مزایده قرار داده شد و تعداد زیادی واگذار شده است.

وی یادآور شد: در سال 1401 حدود 600 معدن در مرحله خرید اسناد است که تا اواسط آذرماه پاکت‌های آن بازگشایی و تعدادی از معادنی که راکد بوده وارد چرخه تولید خواهد شد.

انتهای پیام/255/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 895120